
Tłuszcze w kuchni
Tłuszcze w kuchni-sprzymierzeńcy czy wrogowie?
Tłuszcze w kuchni – ileż to mitów krąży na temat tłuszczy w kuchni, które zazwyczaj kojarzą nam się negatywnie, jako wrogowie i główni sprawcy przyrostu naszej wagi. Nic bardziej mylnego! To istni sprzymierzeńcy, niezbędni dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jak pozostałe makroskładniki-białka i węglowodany. Wpływają zbawiennie na pracę mózgu, układu krążenia i oczywiście są źródłem energii!
Masło czy olej?
Nie jest obojętne, jakiego rodzaju tłuszczu używamy w procesie przygotowywania potraw (czy do smażenia używamy masła, czy oleju), jak i to, na jakiej bazie przygotowujemy np. dressing do sałatki. Wbrew pozorom ma to kolosalne znaczenie. Postaram się więc przybliżyć Wam rolę, jaką odgrywają tłuszcze w kuchni i jak mądrze używać ich zgodnie z przeznaczeniem.
Na patelni
Jakiego tłuszczu używać do smażenia? Na początku warto podkreślić, że potrawy smażone nie są korzystne dla zdrowia (procesu trawienia) i należy konsumować je z umiarem. Osobiście smażę bardzo rzadko, głównie właśnie ze względu na fakt, że nie jest to zdrowe. Zamiast tego większość potraw piekę w piekarniku. Niezależnie jednak od tego, jak długo i na czym smażymy, pamiętajmy, by smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu, co pozwoli zmniejszyć jego ilość wchłoniętą przez potrawę. Poza tym usmażoną potrawę warto odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Produkty przeznaczone do smażenia można też wcześniej marynować w przyprawach i ziołach, co przeciwdziała niekorzystnym procesom utleniania.
Na patelni najlepiej użyć masło klarowane, olej kokosowy lub olej rzepakowy, który został poddany oczyszczeniu, czyli rafinowany. Nie należy natomiast smażyć na olejach tłoczonych na zimno, nieoczyszczonych, bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6).
Pod pokrywką czy w piekarniku?
Jak wspominałam wcześniej staram się zazwyczaj wybierać inne formy przygotowywania jedzenia niż smażenie. Uwielbiam na przykład duszone mięso, do którego idealna jest oliwa z oliwek lub masło. Z kolei do pieczenia dań wytrawnych używam oleju rzepakowego. Wszelkie ciasta kochają prawdziwie masło, olej rzepakowy lub olej kokosowy.
Zieleń na talerzu
Bardzo często w naszym domu jadamy sałatki. Uwielbiamy wszelką zieleninę, miksy sałat, świeży szpinak. One zawsze wyśmienicie smakują w połączeniu pomidorów, prażonych pestek dyni lub słonecznika czy różnego rodzaju serów. Do tego kilka kropel oliwy z oliwek, oleju lnianego lub oleju z awokado i będzie pysznie!
Moja ulubiona słatka sos, który jest w tym przepisie świetnie sprawdzi się jako dodatek do każdego rodzaju sałatki.

