Zdrowe jedzenie nie musi być drogie
Obalamy mity
Zdrowe jedzenie nie musi być drogie, czyli obalamy mity na temat fit jedzenia. Jakoś tak się powszechnie utarło, że zdrowe jedzenie dużo kosztuje. Warto jednak obalić pewne mity-ono wcale nie musi być drogie! Myślę, że wiele osób może ulegać stereotypom i zniechęcać się do zdrowego odżywiania właśnie, że względu na przeświadczenie o horrendalnych kosztach fit jedzenia. Owszem, przeżywające od kilku ładnych lat swój renesans eko sklepy mogą potwierdzać tę tezę. Produkty z zielonym certyfikatem rzeczywiście są droższe od tych nie-eko, ale czy to naprawdę oznacza, że nie można jeść zdrowo i niedrogo?
W kuchni działaj strategicznie
Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie w tym temacie, głównie dlatego, że jest mi on bliski, ale przede wszystkim poparty osobistym doświadczeniem.
Jak już być może wiesz zdrowe jedzenie to dla mnie priorytet. Bardzo dużą wagę przywiązuję do tego co oboje z mężem jemy i zapewniam Cię, że nie „czyści” to do cna naszych kieszeni.
Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że przy zastosowaniu kilku strategii zdrowe przygotowywanie posiłków może być wręcz tanie! A na pewno tańsze od kupowania przetworzonej żywności lub niezdrowego, pełnego chemicznych wspomagaczy jedzenia na wynos.
Cenne tipy
A oto WSKAZÓWKI, KTÓRE POZWOLĄ CI ZAOSZCZĘDZIĆ PIENIĄDZE NA ZDROWYM JEDZENIU
- Kupuj produkty nieprzetworzone!
- Świeże warzywa i owoce będą o niebo zdrowsze niż te przetworzone.
- Pizza zrobiona samodzielnie będzie tańsza i zdrowsza od kupionej mrożonki.
- Zupa przygotowana w domu będzie tańsza i zdrowsza od zupki w proszku.
Pamiętaj, staraj się NIGDY nie wyrzucać jedzenia! Abstrahując od aspektu humanitarnego (głód na świecie) to jest poprostu nieekonomiczne i nie służy Twojemu gospodarstwu domowemu. Naprawdę istnieje szereg możliwości na gotowanie z jak najmniejszymi stratami.
To, co zostanie przetwarzaj na inne potrawy. Oto kilka przykładów:
- czerstwe pieczywo: możesz z niego zrobić bułkę tartą, grzanki, chleb w jajku (tosty francuskie), zapiekanki
- mięso z rosołu: możesz przerobić na pasztet lub farsz do pierogów czy naleśników
- warzywa z bulionu, ziemniaki, ugotowany ryż lub makaron: możesz wykorzystać do zrobienia sałatki
Planuj, sprawdzaj, oszczędzaj!
Poniżej lista Super ekonomicznych nawyków, które pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na jedzeniu (zdrowym!)
PLANUJ swoje posiłki.
Według danych Eurostat każdy Polak marnuje rocznie aż 235 kg!!! jedzenia, co w skali całego kraju daje 9 mln ton wyrzucanej żywności i plasuje nas na piątym miejscu w UE. Smutne, prawda?
W przypadku czteroosobowej rodziny wraz z wyrzucanym na śmietnik jedzeniem trafia ok. 200 zł miesięcznie.
Zrób plan posiłków na każdy dzień, gdzie obok konkretnego dania wypiszesz listę zakupów.
SPRAWDZAJ regularnie zawartość szafek i lodówki! Może się okazać, że niektóre składniki znajdują się w domowej spiżarce i w dalszym ciągu nadają się do spożycia. Dzięki szybkiej kontroli zapasów nie stracisz pieniędzy na kolejną puszkę fasoli.
PIJ wodę kranówkę, przegotowaną lub bezpośrednio. Jeżeli nie jesteś przekonany co do jej jakości-filtruj! Pij ją zamiast soków, słodkich napojów, energetyków i innych pożeraczy zdrowia i pieniędzy.
JEDZ mniej mięsa! Jeśli jesz często mięso spróbuj raz lub dwa razy w tygodniu ugotować posiłek bez mięsa. Dania warzywne są pyszne a do tego zdrowe.
KUPUJ produkty sezonowe. Zawsze są tańsze od niesezonowych. Jaki sens ma kupowanie truskawek w styczniu lub mandarynek w czerwcu?
Przemyśl to sobie i zacznij wdrażać, a nie poczujesz, kiedy zaczniesz jeść zdrowo za wcale nie kolosalne pieniądze!