wakacje w kornwalii
Podróżowanie

Wakacje w Kornwalii

Wakacje w Kornwalii zachwycą Cię głębią turkusu Oceanu Atlantyckiego, przepięknymi piaszczystymi plażami oraz pysznym jedzeniem. To gwarancja niezapomnianych wrażeń nie tylko wzrokowych, a przede wszystkim smakowych.

Urok nadmorskich miasteczek

Polperro

 

WAKACJE W KORNWALII

 

Kornwalia słynie z pięknych klimatycznych miasteczek i wiosek. Jedną z nich jest Polperro, stara kornwalijska osada rybacka z pięknym portem. Ze wzgledu na fakt że uliczki są tak wąskie, to nie jeżdżą tu samochody, co sprawia, iż jest idealnym miejscem do zwiedzania na piechotę.

Przy wjeździe do wsi, naprzeciwko głównego parkingu, znajduje się XIV-wieczna karczma i młyn Crumplehorn. Jest tam imponujące, mistrzowsko odrestaurowane koło wodne składające się z 12 ton obracającego się żelaza i drewna.

Polperro jest nadal czynnym portem rybackim. Ciekawostką jest, że podczas przypływu można zobaczyć łodzie rozładowujące swój połów na nabrzeżach. Port jest wyjątkowo ładny i wart odwiedzenia.

Można stąd się wybrać na wycieczkę łodzią w głąb morza. W ofercie jest rejs 30-minutowy i 2-godzinny. Podczas rejsu kapitan opowida o miejscach, które widać z morza oraz ich historii.

WAKACJE W KORNWALII

 

Polperro ma dziki i skalisty brzeg. Wzdłuż nierównej linii brzegowej znajduje się naturalny basen, w którym można pływać.

W okolicy portu można znaleźć świetne kawiarnie i restauracje z przepysznym lokalnym jedzeniem. Polecam szczególnie kanapkę z krabem, fish & chips czy cornish pasty.

 

St Ives

 

WAKACJE W KORNWALII

 

St Ives to małe miasteczko na dalekim zachodzie Kornwalii, otoczone pięknymi plażami. Wręcz idealne na spokojne wakacje w Kornwalii. Niegdyś wioska rybacka, obecnie stała się popularnym miejscem wypoczynku oraz kolebką artystów i galerii o międzynarodowej renomie. Typowe małe, kręte uliczki zachęcają do spacerów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

St Ives jest w czołówce najlepszych nadmorskich miejsc Wielkiej Brytanii. Wygląda jak tropikalny kurort o bardzo wysokim standardzie. Słynie z trzech piaszczystych plaż – Porthminster, Porthgwidden i Porthmeor.

Według mnie najpiękniejsza z nich to Porthminster – piaszczysta, w kształcie półksiężyca, z kołyszącymi się wokół niej palmami i turkusową wodą. Jednym słowem ta plaża wygląda jak karaibska.

WAKACJE W KORNWALII

 

Porthminster była też wielokrotnie nagradzana odznaką Błękitnej Flagi, którą otrzymują tylko wyjątkowo czyste plaże w Wielkiej Brytanii. Jest tu świetna, godna rekomendacji kafejka Porthminster Beach Cafe, gdzie można zjeść pyszne jedzenie i oczywiście wypić wyśmienitą kawę.

Do miasteczka St Ives można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Przy samej plaży Porthminster jest stacja pociągów obsługiwana przez Great Western Railway.

 

Port Isaac

 

WAKACJE W KORNWALII

 

Port Isaac to piękna mała wioska rybacka na atlantyckim wybrzeżu północnej Kornwalii. Jej nazwa pochodzi od kornwalijskiego Porth Izzick, co oznacza „port kukurydziany”. Znajdują się tu restauracje, sklepy i pensjonaty.

Spacerując po okolicy można zobaczyć typowe, kręte uliczki, które są otoczone starymi bielonymi domkami. Wiele z nich znajduje się na liście zabytków.

WAKACJE W KORNWALII

 

Port Isaac posiada jedną z najwęższych ulic w Wielkiej Brytanii, nazywaną „Squeezy Belly Alley”.

W miesiącach letnich z portu można wybrać się na wyprawy wędkarskie i wycieczki krajoznawcze. Port Isaac przez wieki stanowił ważny punkt w międzynarodowym transporcie morskim. Dziś służy głównie rybakom i turystom. Często zamienia się także w plan filmowy – kręci się tu zarówno kinowe, jak i telewizyjne produkcje.

Na końcu zatoki po schodach w górę nad ulicą znajduje się świetna restauracja STARGAZY z pięknym widokiem. Jedzenie serwują przepyszne. Bardzo polecam!

St Michaels Mount

 

WAKACJE W KORNWALII

 

St Michael’s Mount to wyspa pływowa u wybrzeży Kornwalii w zatoce Mount’s Bay.

Można tu dotrzeć na dwa sposoby – w czasie odpływu dystans pokonuje się pieszo (około 360 metrów). Kiedy jest przypływ, jedynym środkiem transportu jest łódź. My, z racji przypływu, płynęliśmy łodzią, co było również świetną atrakcją.

Aby dostać się na wyspę trzeba mieć kupiony bilet TU Możesz Kupić BILET.

Na wyspie znajduje się zamek, kaplica oraz piękne ogrody z delikatnymi, egzotycznymi roślinami opadającymi kaskadowo od zamku w stronę oceanu.

Jest tu też sklep z kawiarnią, gdzie można kupić kawę, kanapki, desery i lody.

Będąc na wyspie warto też odwiedzić miasto Marazion, które jest pół mili od brzegu wyspy St Michael’s Mount. Znajdziecie tam dużo lokalnych sklepików oraz restauracji. Będąc tam trzeba koniecznie spróbować pyszne cornish pasty.

 

WAKACJE W KORNWALII

W tym miejscu zjesz najlepsze cornish pasty.

Reasumując wakacje w Kornwalii będą dla Was niezapomnianą przygodą. Jestem pewna!

Nazywam się Mariola

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *