Podróżowanie

GRECJA – dlaczego ją kocham?

Wspomnień czar

Dziś wzięło mnie na wspominki. Nie wiem czy to bardziej efekt długiej izolacji spowodowanej pandemią i tęsknota za podróżami. Czy efekt delikatnego żalu, że w tym roku zostaniemy w domu choć mieliśmy być TAM? Grecja – dlaczego ją kocham?

Ten cudowny kraj starożytnych filozofów, bogów Olimpu, Zorby, oliwek i wina odwiedziłam po raz pierwszy w 2015 roku. Zabrał mnie tam mój kochany mąż na naszą 5 rocznicę ślubu.
To, co mnie w niej zachwyciło to cudowny lazurowy błękit wody, przyroda, klimat, architektura i…. pyszne jedzenie.

GRECJA – dlaczego ją kocham?

Smaki Grecji

W hotelach głównie serwowane są dania kuchni kontynentalnej, które mają niewiele wspólnego z tradycyjną kuchnią serwowaną w lokalnych tawernach. Aby zakochać się w smakach Grecji należy skorzystać z dobrodziejstw jakie oferują małe kameralne lokale prowadzone przez rdzennych Greków. Którzy receptury na dania czerpią z dziada pradziada, a nie z Internetu.

Podczas jednego spaceru po okolicy, w małej wiosce odkryliśmy piękną klimatyczną knajpkę nad samym morzem o nazwie NO STRES. Zjadłam tam najlepszą pod słońcem sałatkę grecką, jaką kiedykolwiek jadłam (prawdziwa sałatka grecka to pomidor, ogórek, oliwki, cebula, oliwa z oliwek i feta).

GRECJA – dlaczego ją kocham?

Niepowtarzalny smak potraw

Zachwycił mnie też niepowtarzalny smak:

MUSAKI – zapiekanki z bakłażanów, pomidorów, ziemniaków oraz mielonego mięsa (której jestem wielką fanką i często ją robię) oraz innych rdzennie greckich potraw takich jak:
DAKOS -pomidory, oliwa, feta i chrupiące grzanki/ sucharki (paximadia)
SOUVLAKI- to nic innego jak greckie szaszłyki
FAVA – to puree z grochu, pojawia się w ramach mezze
TARAMOSALATA -to dip z rybiej ikry podawany jako dodatek do chleba lub przystawka.

Jedyną grecką potrawą, jaką znałam przed przyjazdem do Grecji to były chyba każdemu znane tzatziki. Na szczęście dane mi było zasmakować nowych dań i się w nich zakochać!

Grecki klimat

Atmosfera Grecji to niepowtarzalny klimat. To temperament ludzi (tłuczone talerze), to brak pośpiechu, pogoda ducha i radość, to taniec, świeże ryby i owoce morza oraz aromatyczne cytryny i granaty rosnące na wyciągnięcie ręki! Nic nie może się równać z fenomenalnym jedzeniem spożywanym nad samym morzem z zapierającymi dech w piersiach widokami!
Grecka kuchnia znajduje się na samej górze mojej listy najlepszych kuchni świata a jednym z naszych marzeń jest posiadanie tam domu. Kto wie, może kiedyś? Byliśmy już w różnych krajach, pewnie i o nich kiedyś Wam opowiem, ale Grecja to jest nasze miejsce na ziemi.
Staramy się wracać do niej regularnie jak tylko czas i okoliczności nam pozwalają.

 

 

 

 

Nazywam się Mariola

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *