Przypraw szał
Lifestyle

Przypraw szał

Przypraw szał

Przypraw szał, czyli kuchenne aromaty w naturalnej postaci

Przyprawy w kuchni mają kolosalne znaczenie. To podstawa aromatu i smaku wszelakich potraw. Tajemnica najlepszych przepisów tkwi zazwyczaj (choć oczywiście nie tylko!) właśnie w przyprawach a właściwie ich różnorodnych kombinacjach. Najlepsze i najzdrowsze dla nas są przyprawy naturalne, bez szkodliwych zdrowiu dodatków chemicznych.

Sól i pieprz

Wiele osób podczas gotowania używa do smaku wyłącznie soli i pieprzu. To błąd! Omija ich wówczas prawdziwa uczta zmysłów, gdyż wybór przypraw i możliwości łączenia jest naprawdę ogromny! Czym zatem doprawiać codzienne dania, by świetnie smakowały i wzmacniały nasz organizm od wewnątrz?

Ziołowe abecadło

Ziołowe abecadło

Bazylia-to doskonały dodatek do zup, potrawy z ryb, potraw z pomidorami, omletów, sałatek, potraw z makaronu czy pizzy

Chili– sprawdza się w potrawach mięsnych, marynatach i sosach.

Czarnuszka– wzbogaca smak pieczywa, sprawdza się przy kiszeniu kapusty i ogórków.

Cynamon– dodaje się do deserów i dań z dyni czy słodkich ziemniaków.

Cząber – idealnie pasuje do takich dań jak fasolka po bretońsku, czy pomidorowa. Świetnie komponuje się z dziczyzną, grzybami oraz kapustą. Stosuje się go również do sosów śmietanowych i pomidorowych.

Goździki – doskonała przyprawa do kompotów, ciast, sosów, marynat oraz pieczeni, ja dodaję też kilka do bulionu warzywnego

Imbir -podnosi walory smakowe ciasta marchewkowego, pierniczków, dań z dyni. Jest używany do azjatyckich dań z warzyw.

Gałka muszkatołowa – dodaje się ją do potraw z mięsa, do kiełbas, pasztetów, do przyprawiania ryb, małży i skorupiaków. Używa się ją do potraw ze szpinaku, kapusty, bakłażana, cebuli i fasoli oraz do jajecznicy.

Estragon– używa się go do białych mięs, ryb, baraniny, cielęciny i dziczyzny. Świetnie sprawdzi się również jako aromatyczne uzupełnienie twarogów, farszów.

Jałowiec – całe ziarna lub rozgniecione dodajemy do bigosu, potraw warzywnych, marynat, pieczeni. Doskonale sprawdza się także jako przyprawa poprawiająca smak napojów alkoholowych np. Ginu.

Kumin rzymski – doskonale nadaje się do potraw z fasolą, grochem, soczewicą, rybami, ziemniakami, jajami czy mięsem zwłaszcza drobiowym i wieprzowym. Świetnie smakuje również w zupach.

Kolendra mielona / ziarna – dobrze komponuje się z orientalnymi sosami, daniami z roślin strączkowych i z Kurkuma- używana do przyrządzania curry, świetnie się sprawdzi jako dodatek do kurczaka, ryżu czy dań strączkowych.

Liść laurowy – najczęściej używa się go do bigosu, kapuśniaku, galaret mięsnych, kapuśniaku z kwaśnej kapusty, rosołu, ale nadają się także do zup jarzynowych i mięsnych, pasztetów, potraw duszonych, sosów i pieczeni.

Lubczyk– używany do zup, zwłaszcza ziemniaczanej, pomidorowej i rosołu. Jest doskonałą przyprawą do sałat, wszystkich warzyw, ciemnych sosów oraz mięsa baraniego, króliczego i drobiu.

Majeranek – jest podstawową przyprawą do żurku czy barszczu białego. Dodaje się go do potraw z fasoli, grochu, ziemniaków, do dań mięsnych, np. z wieprzowiny czy baraniny.

Oregano – jest idealne do warzyw, serów, ryb, owoców morza, do dań kuchni włoskiej, dań z pomidorami.

Papryka– podkreśla smak potraw mięsnych, twarogów, sosów, wędlin, sałatek, potraw z ryb, ryżu i drobiu.

Papryka wędzona – jest idealna i niezastąpiona we wszystkich daniach wegańskich, fasolce po bretońsku, gulaszu węgierskim czy grochówce. Wyśmienita także do bigosu, zapiekanek ziemniaczanych, sałatek, zup, sosów, potraw mięsnych, ryb, warzyw, potraw i mięs z grilla.

Rozmaryn– podkreśla smak mięs takich jak wieprzowiny i baraniny oraz drobiu. Podnosi walory smakowe warzyw takich jak cukinia, papryka, a zwłaszcza ziemniaki. Można go również dodać do zup i sałatek. Nadaje się idealnie do aromatyzowania oliwy z oliwek.

Szafran– sprawdza się np. w daniach rybnych, zwłaszcza w zupach. Znakomicie komponuje się też z owocami morza.

Szałwia– jest idealna do wieprzowiny, kurczaka czy tłustego drobiu – kaczek i gęsiny. Komponuje się idealnie.z serami o intensywnym zapachu i smaku, np. gruyère, cheddarem. Podnosi walory smakowe past twarogowych.

Tymianek– podkreśla smak mięs, dań z cebuli.

Ziele angielskie– dodatek do potraw mięsnych, ryb, zup, sosów, gotowanych warzyw, ja zawsze dodaję do bulionu warzywnego czy rosołu i innych zup.

 Domowe mieszanki przypraw bez chemii to pawdziwy przypraw szał.

Nazywam się Mariola

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *