KULINARNE TRIKI – MROŻENIE
Lifestyle

KULINARNE TRIKI – MROŻENIE

KULINARNE TRIKI – MROŻENIE

KULINARNE TRIKI – MROŻENIE, czyli jak przedłużyć żywotność pokarmów. Jak to w życiu tak i w kuchni niekiedy trzeba zastosować pewne kulinarne triki, aby ułatwić sobie pracę. Dziś kilka słów o tym, jak prosty, dobrze znany sposób, przedłuża żywotność niektórych potraw. Mrożenie, bo o tym procesie mowa, wydaje się banalne. Ale czy oby na pewno?

 

Koniec z marnotrawstwem

 

Mrożenie zapobiega marnowaniu żywności. To idealny sposób na wydłużenie przydatności niektórych pokarmów. Jednak decydując się na to należy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie-NIGDY nie zamrażajcie tego, co już raz rozmroziliście! Jeśli ugotujesz za dużo jedzenia zamrażaj je (możesz bezpiecznie przechowywać w zamrażarce przez kolejnych 6 miesięcy). Najlepiej jednak robić to od razu po jego przygotowaniu i wystudzeniu. Nowe mrożonki układaj zawsze na tyłach zamrażalnika, tak by w pierwszej kolejności sięgnąć po starsze.

 

Winna kostka lodu

Czy wiesz, że oprócz pokarmów stałych możesz zamrozić też płyny? I o ile zamrożona w kostki lodu woda nikogo nie dziwi, to wino już troszkę bardziej. Pomyślelibyście, że można? Nie wyrzucaj resztek z niedokończonych, otwartych butelek-wlej resztki wina (lub bulionu) do pojemnika na kostki lodu, przykryj folią i włóż do zamrażarki. Następnego dnia przełóż kostki do woreczka lub pojemnika. Tak powstałe bryłki śmiało możesz przechowywać w zamrażarce przez 6 miesięcy. Do czego je wykorzystać? Na przykład do sosów, zup czy gulaszu, aby nadać głębię smaku.

 

A co z jajkami?

Czy jajka można mrozić? Według mnie świetnie do mrożenia nadają się białka. Jeśli chodzi o żłótka, po rozmrożeniu już nie mają takiej samej kostystencji. Białka najlepiej jest mrozić w małych pojemniczkach lub woreczkach z opisaną ilością oraz datą przydatności, wówczas spokojnie można je przechowywać do 6 miesięcy. Z takich białek można upiec bezy.

 

Drugie życie ziół

Jeśli masz zioła, które dni swojej świetności mają za sobą możesz je również zamrozić w pojemniku na kostki lodu razem z oliwą. Mrożenie ziół w oliwie z oliwek zapobiega ich brązowieniu pod wpływem niskiej temperatury. Możesz przechowywać je w zamrażarce do 6 miesiecy. Taką kostkę oliwy z ziołami możesz użyć np. do sosu.

 

Mrożone cytrusy

Tak, cytrusy również świetnie czują się w ujemnych temperaturach! Mrożone, idealnie komponują się w drinkach czy bezalkoholowych koktajlach. Przechowywane w ten sposób wytrzymają w zamrażalniku nawet 10 miesięcy!

Tu przeczytacie o 10 prawidłowych zasadach mrożenia jedzenia.

 

Nazywam się Mariola

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *